Polski rząd chce wesprzeć Polaków w oszczędzaniu na przyszłość. Owocem tych założeń jest powołanie do życia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Już od lipca najwięksi pracodawcy wprowadzą PPK w swoich strukturach kadrowo-płacowych.

Jakie są założenia Pracowniczych Planów Kapitałowych i kogo one obejmą?

Projekt Pracowniczych Planów Kapitałowych przewiduje uwzględnienie pracujących Polaków w wieku od 19. do 55. roku życia. Łącznie PPK obejmą swoim zasięgiem aż 11 milionów osób. Idea Pracowniczych Planów Kapitałowych jest taka, aby kosztem dzisiejszych wynagrodzeń część została odłożona na przyszłość. Celem jest skłonienie Polaków do masowego oszczędzania na emeryturę. Możliwość wypłaty zgromadzonych środków nastąpi po osiągnięciu przez danego obywatela 60. roku życia. Z perspektywy pracownika system jest dobrowolny i można się z niego wypisać.

Kto będzie zobligowany do wejścia do systemu od 1 lipca 2019 roku?

Rząd postanowił wprowadzić nowe rozwiązanie stopniowo. Od 1 lipca 2019 roku jako pierwsi do włączenia się do systemu będą zobowiązani najwięksi pracodawcy – ci, którzy zatrudniają co najmniej 250 osób. W Polsce tego typu przedsiębiorstw jest około 3500. W następnych okresach, sukcesywnie, do systemu będą włączane mniejsze podmioty. Warto wiedzieć, że zwolnione z PPK są mikroprzedsiębiorstwa, a więc firmy zatrudniające mniej niż 10 osób, pod warunkiem, że żaden z jego pracowników nie wykaże chęci przystąpienia do tego systemu. W przypadku, gdy przynajmniej jedna z osób opowie się za PPK, przedsiębiorca będzie zobligowany do przejścia całej procedury. Do 2012 roku wszystkie podmioty zostaną obligatoryjnie objęte systemem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Podmiot objęty PPK ma obowiązek zapisać do systemu wszystkie zatrudnione przez siebie osoby (pracowników, członków rady nadzorczej, zleceniobiorców, nakładcę), które nie przekroczyły 50. roku życia. Osoby starsze będą mogły być włączone do PPK po złożeniu wniosku. Wsparcia w dopełnieniu obowiązków związanych z PPK udziela biuro rachunkowe Piaseczno.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM