Od lipca 2018 roku wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności. Wraz z nadejściem 2019 roku split payment objął również te podmioty, w przypadku których stosuje się odwrócony VAT. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Kto skorzysta na nim najbardziej?

Split payment – czym jest?

Split payment to mechanizm podzielonej płatności, który wszedł w życie 1 lipca 2018 roku na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 62). Mechanizm podzielonej płatności opiera się na zasadzie, że wynagrodzenie w wysokości netto na fakturze trafia na firmowe konto bankowe, zaś wartość podatku VAT jest przekazywana na specjalne subkonto dołączone do podstawowego rachunku rozliczeniowego. Dostęp do subkonta i pieniędzy na koncie VAT jest ograniczony. O tym, czy płatność zostanie rozdzielona pomiędzy dwa konta, decyduje klient opłacający fakturę.

Split payment dla podmiotów stosujących odwrócony VAT. Kto skorzysta, a kto straci na tym rozwiązaniu?

W 2019 roku mechanizm ten ma zostać rozszerzony również o podmioty, które stosują odwrócony VAT, między innymi przedsiębiorców działających w branży budowlanej. Tym samym może prowadzić do wielu komplikacji. W przypadku sektora budowlanego, w którym wiele prac jest zlecanych podwykonawcom, w myśl nowelizacji ustawy o VAT nie muszą już oni czekać na zwrot podatku VAT – podatek należny do zapłaty zostanie po prostu pomniejszony o tę kwotę. Pomoc w wyliczeniu kwoty podatku VAT, którą należy przesłać urzędowi skarbowemu, oferuje biuro rachunkowe Piaseczno.

Mniej korzystnej oceny mechanizmu podzielonej płatności dokonają główni wykonawcy, korzystający z pracy podwykonawców. Za sprawą split payment nie będą mieli oni swobodnego dostępu do kwoty podatku VAT, którą do tej pory mogli swobodnie operować aż do chwili terminu jego zapłaty do urzędu skarbowego. Jednak z chwilą, gdy mechanizm podzielonej płatności stanie się obowiązkiem dla każdego podatnika VAT, będzie możliwość uzyskania dostępu do pieniędzy w celu sfinansowania nim podatku od zakupów lub podczas rozliczenia z urzędem skarbowym.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM