Koniec roku, tradycyjnie już, wiąże się z przemyśleniami i rozważaniami. Dobrze, jeśli pozwolą one dojść do konkretnych wniosków, ujawnią niedostrzegalne - na co dzień - biznesowe problemy i sprawią, że przedsiębiorca szybko wdroży działania naprawcze w swojej firmie. Co warto uwzględnić w swoim rocznym podsumowaniu?

Rachunek firmowych zysków i strat

Celem prowadzenia działalności gospodarczej jest, rzecz jasna, uzyskiwanie dochodów. Choć wydaje się to jasne jak słońce, wielu przedsiębiorców - zamiast czerpać korzyści finansowe - wiecznie dokłada do biznesu. Dlaczego tak się dzieje? Sytuacja ta może mieć kilka przyczyn. Po pierwsze, problem może leżeć w braku zbilansowanego budżetu firmowego. Wielu przedsiębiorców w ogóle nie prowadzi budżetu na własne potrzeby, po to, aby na jego podstawie oszacować, czy zarabia więcej niż wydaje w ramach utrzymania firmy. To wielki błąd. Nie mając ścisłych danych liczbowych, trudno stwierdzić, ile tak naprawdę zostaje w kieszeni przedsiębiorcy. Można to wprawdzie zrobić, zaglądać do dokumentów przygotowanych przez biuro rachunkowe, lecz wielu przedsiębiorców ignoruje te dane. Tymczasem wiele biznesów, szczególnie w pierwszych latach, przynosi ogromne straty. Znając finansowe dane liczbowe, można rozpocząć działania zmierzające do poprawy niekorzystnej sytuacji.

Budżet firmowy – podstawa do analizy sytuacji finansowej

Firmowy budżet można zbilansować, analizując faktyczne zapotrzebowanie na pracowników, których się zatrudnia. Być może osoby zatrudnione na etat są potrzebne tylko w okresach nasilonej sprzedaży, które da się przewidzieć z wyprzedzeniem? Jeśli tak, być może warto rozważyć ich sezonowe, a nie całoroczne zatrudnienie. Cięcie kosztów stałych może odbyć się także poprzez przeniesienie działalności do internetu. Choć nie zawsze jest to możliwe i korzystne, w przypadku wielu branż daje naprawdę dobre efekty, ograniczając do minimum wydatki stałe. Być może analiza produktów i usług oferowanych przez konkurencję sprawi, że zaczniemy poważnie rozważać zwiększenie swoich cen? Przedsiębiorca może przyjąć wiele strategii, prowadzących do poprawy sytuacji finansowej firmy. Jednak zazwyczaj podstawą do zaplanowanych przez niego działań jest budżet firmowy, do którego prowadzenia gorąco zachęcamy.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM