Zakup nieruchomości, czy to pod postacią mieszkania, czy też działki pod budowę domu, ale również nabycie samochodu czy chociażby ubieganie się o wydanie karty kredytowej – każda z tych życiowych sytuacji wymaga sprawdzenia przez bank zdolności kredytowej. W powszechnej opinii działalność gospodarcza często jest traktowana przez banki mniej ufnie aniżeli praca na etacie. Czy osoby prowadzące działalność gospodarczą mają gorsze perspektywy na uzyskanie tego typu pożyczki w porównaniu z pracownikami etatowymi?

Jakie warunki powinien spełnić przedsiębiorca, aby mieć jak największą szansę na kredyt?

W sytuacji ubiegania się o kredyt hipoteczny przez przedsiębiorcę istotne jest staranne przygotowanie się pod względem formalnym. Bank będzie przede wszystkim interesować nasz dochód z ostatnich zamkniętych miesięcy kalendarzowych pod postacią deklaracji PIT oraz z bieżących dochodów netto. Czasem placówki finansowe będą chciały zapoznać się także z ubiegłorocznym formularzem PIT.

Wpływ na uzyskanie kredytu przez przedsiębiorcę ma również sposób rozliczania przez niego działalności. Generalnie banki preferują te osoby, które rozliczają się na podstawie zasad ogólnych, czyli księgi przychodów i rozchodów. Mniejsze szanse na pozytywną decyzję banku mają przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej. Wiele zależy też od konkretnego banku, stosowanych przez niego wzorów i algorytmów, na bazie których wylicza się nasz dochód netto.

Jakie jeszcze aspekty są ważne podczas starania się o kredyt hipoteczny?

Istotny jest również poziom zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem działalności. Banki również biorą je pod uwagę w swoich wyliczeniach. Tego typu informacji może nam w każdej chwili udzielić biuro rachunkowe, jeżeli to ono prowadzi naszą księgowość. Jeśli chodzi o zobowiązania, to bank uwzględnia przede wszystkim te, które nie są wliczone w koszty firmowe. Jeśli nasze sprawy prowadzi w tym zakresie obsługa księgowa reprezentująca nas przed ZUS-em i urzędem skarbowym, warto poprosić ją o pozyskanie zaświadczeń dokumentujących niezaleganie z podatkami i wszelkimi zobowiązaniami.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM