Zmiany wprowadzone przez ustawodawcę w ostatnich miesiącach ucieszyły osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę. Etatowcy mają prawo do rozliczenia wyższych kosztów uzyskania przychodu oraz zapłaty niższego podatku dochodowego. W efekcie nowelizacji przepisów w ich kieszeni zostanie więcej pieniędzy.

Niższy podatek PIT. Kto na nim skorzysta?

„W czasie, gdy gospodarka nieco spowalnia, to, co jest największym naszym wyzwaniem, to obniżanie kosztów pracy, obniżanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce” – tak jeszcze kilka miesięcy temu mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Jak przypomina biuro rachunkowe Piaseczno, pomimo to rząd zdecydował się obniżyć podatek dochodowy nie tylko przedsiębiorcom, ale i wszystkim osobom pracującym, jak też emerytom i rencistom. Obniżenie stawki podatku dochodowego był jednym z ważniejszych i mocniej eksponowanych postulatów, które znalazły się w tzw. piątce Kaczyńskiego. Dziś wiemy, że obietnica ta została spełniona. Zdaniem minister Emilewicz, obniżenie podatku PIT pozwoli stymulować rozwój polskich firm, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw, które najsilniej odczuwają obciążenia skarbowe.

Wyższe koszty uzyskania przychodu. Na nowych przepisach najbardziej skorzystają wieloetatowcy

Zgodnie ze zmianami w prawie podatkowym, osoby pracujące na etacie będą mogły rozliczyć zdecydowanie wyższe niż dotychczas koszty uzyskania przychodu. Dla jednoetatowców pracujących w mieście, w którym na co dzień mieszkają, w skali roku będzie to oszczędność na poziomie około 3000 złotych. Jeszcze większe korzyści zyskają osoby związane stosunkiem pracy z jednym pracodawcą, ale dojeżdżające do siedziby firmy do innej miejscowości. W ich przypadku zastosowanie wyższych kosztów uzyskania przychodu pozwoli im uzyskać około 3600 złotych w skali roku. W najlepszej sytuacji są osoby wykonujące pracę na wielu etatach, dodatkowo zmuszone dojeżdżać do miejsca jej wykonywania dalej niż w obrębie miejscowości zamieszkania. Koszty uzyskania przychodu pozwolą im zyskać w perspektywie roku około 5400 złotych.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM