Ostatnie lata zaowocowały wieloma rozporządzeniami, wymierzonymi do przedsiębiorców. Jednym z istotniejszych zagadnień w tym temacie jest kwestia podatku VAT oraz jego ściągalności. Ograniczeniu wyłudzeń podatkowych ma służyć tzw. biała lista podatników VAT, która zaczęła obowiązywać z dniem 1 września 2019 roku.

Biała lista podatników VAT. Do czego służy to rozwiązanie?

Biała lista podatników VAT powstała z myślą o ograniczeniu wyłudzeń podatku VAT przez nieuczciwych przedsiębiorców. To kolejne narzędzie, które w sposób pośredni ma ukrócić ten proceder, uszczelnić system i zwiększyć wpływy do budżetu państwa. Najogólniej rzecz ujmując, biała lista podatników VAT przerzuca ciężar odpowiedzialności za sprawdzenie aktualności statusu podatnika na jego kontrahenta. Nabywca usług i towarów, przed dokonaniem płatności za fakturę, ma obowiązek samodzielnie sprawdzić, czy odbiorca należności (w tym kwoty podatku VAT) widnieje na białej liście podatników. Jeżeli przedsiębiorca nie dopełni tej formalności i nie sprawdzi statusu odbiorcy, może liczyć się z konsekwencjami prawnymi w sytuacji oszustw podatkowych – nawet jeśli proceder ten nie dotyczy bezpośrednio jego zaniedbań, a przewinień drugiej strony. Biuro rachunkowe Piaseczno może pomóc w prawidłowej weryfikacji kontrahenta.

Dlaczego biała lista podatników VAT może przysparzać kłopotów przedsiębiorcom?

Rozwiązanie to dopiero weszło w życie, nie jest więc wolne od wad i niedoskonałości. Przedsiębiorcy muszą liczyć się z ograniczeniami narzędzia. Do sprawdzenia, czy dany kontrahent figuruje w rejestrze czynnych płatników VAT muszą wykorzystać albo interfejs API, udostępniony przez Ministerstwo Finansów, albo plik tekstowy. Mogą złożyć jedynie 10 zapytań dziennie, co w przypadku bardzo aktywnych gospodarczo podmiotów w żadnej mierze nie zaspokaja bieżącego zapotrzebowania. Resort finansów tłumaczy, że te ograniczenia wynikają z jednej strony z chęci ochrony danych, z drugiej zaś – z potrzeby zapewnienia płynności funkcjonowania rozwiązania.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM