Już niedługo, bo z dniem 1 września tego roku, w życie wejdą przepisy dotyczące bazy podatników VAT, określane powszechnie jako biała lista podatników VAT. Zdaniem przedstawicieli organów administracji skarbowej, tego typu rozwiązanie ułatwi przedsiębiorcom nawiązywanie współpracy z innymi firmami na przejrzystych zasadach.

Jakie informacje o przedsiębiorcach znajdą się na białej liście podatników VAT?

Na białej liście podatników VAT znajdzie się szereg istotnych informacji, kluczowych zwłaszcza dla potencjalnych kontrahentów. Wśród nich dane takie jak:

  • pełna nazwa firmy (w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych również imię i nazwisko przedsiębiorcy),
  • numer identyfikacji podatkowej – NIP,
  • status firmy dotyczący kwestii VAT – informacja o byciu czynnym płatnikiem VAT lub podatnikiem VAT zwolnionym,
  • numer REGON,
  • numer PESEL,
  • numer w KRS,
  • adres siedziby firmy,
  • daty rejestracji, wykreślenia i przywrócenia do rejestru podatników VAT,
  • numery firmowych rachunków bankowych konkretnych podatników.

Dzięki powszechnie dostępnej bazie informacyjnej przedsiębiorca łatwo sprawdzi, czy jego kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Będzie mógł też zweryfikować poprawność numeru rachunku bankowego, na który należy uiścić należności wynikające z zakupu usług lub produktów. Biuro rachunkowe Piaseczno może pomóc w prowadzeniu ksiąg rachunkowych i uporządkowaniu spraw podatkowych danego przedsiębiorstwa lub jednoosobowej działalności gospodarczej, aby przedsiębiorca mógł w pełni skupić się na swoim biznesie.

Kto będzie odpowiedzialny za aktualizację informacji w ramach białej listy podatników VAT?

Nadzór nad całokształtem białej listy podatników VAT sprawuje szef Krajowej Administracji Skarbowej. Elektroniczne wykazy będą zawierały informacje dotyczące podmiotów, które z jakichś powodów zostały wykreślone z rejestru podatników VAT lub nie zostały na niej w ogóle zarejestrowane. Użytkownik zyska również dane na temat podmiotów zarejestrowanych w bazie jako podatnicy VAT czynni i zwolnieni.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM