Polacy nie należą do narodów oszczędnych. Z jednej strony przyczyn tego stanu rzeczy można upatrywać w zaszłościach historycznych, z drugiej – w braku edukacji finansowej w domu i szkole oraz złych nawykach. W unijnym rankingu gorsze wyniki w oszczędzaniu od nas osiągają jedynie Litwini i Cypryjczycy. Pracownicze Plany Kapitałowe, które weszły w życie od 1 lipca tego roku, mają to zmienić.

Pracownicze Plany Kapitałowe – jaki jest ich główny cel?

Pracownicze Plany Kapitałowe mają służyć zmotywowaniu Polaków do odkładania pieniędzy na emeryturę. PPK to również więcej długoterminowych inwestycji w gospodarce. Docelowo środki zgromadzone na PPK mają służyć osobom, które osiągnęły 60. rok życia, choć istnieje możliwość wypłacenia ich wcześniej (pod pewnymi warunkami). Biuro rachunkowe Piaseczno pomaga w wyliczeniu kwoty, jaką oszczędzający w ten sposób Polak zgromadzi do momentu swojego przejścia na emeryturę.

W jaki sposób będą funkcjonować Pracownicze Plany Kapitałowe?

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych opiera się na założeniu, że państwo, we wsparciu ze strony przedsiębiorcy, będzie pomagać pracującym Polakom w odkładaniu środków na emeryturę. W obliczu mało optymistycznych założeń dotyczących kondycji ZUS za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat odkładanie dodatkowych funduszy na okres nieaktywności zawodowej staje się koniecznością. PPK mają ułatwić zrobienie Polakom pierwszego kroku. Pracowniczym Planom Kapitałowym podlegają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, ale także zleceniobiorcy, członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych, członkowie rad nadzorczych oraz osoby trudniące się pracą nakładczą. Co ciekawe, PPK będą dotyczyć również obcokrajowców zatrudnionych w Polsce. Nie obejmą natomiast osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Kiedy PPK faktycznie wchodzi w życie?

Formalnie program Pracowniczych Planów Kapitałowych wszedł w życie od 1 lipca tego roku. Będzie jednak wprowadzany etapami i początkowo obejmie największe podmioty, zatrudniające co najmniej 250 osób. Zanim PPK na dobre zacznie funkcjonować, musi minąć okres przygotowawczy, w którym firmy zaadaptują swoje mechanizmy do wytycznych programu oraz podpiszą umowy o zarządzanie z wybraną placówką finansową. Firmy mają na to czas do 25 października 2019 roku. Natomiast zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla pracowników musi nastąpić przed 12 listopada tego roku.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM