Już pod koniec 2018 roku pojawiły się pierwsze symptomy zmian dotyczących tych przedsiębiorców, których biznes nie może się obyć bez zaplecza pojazdów. Jakie zmiany zastały przedsiębiorców w nowym roku i jak wpłynie to na stan ich finansów?

Gorsze warunki odliczenia kosztów eksploatacji auta w przypadku wykorzystania go do celów mieszanych

Dotychczas przedsiębiorcy nabywający auta w celach mieszanych, czyli zarówno do użytku prywatnego, jak i firmowego, mieli możliwość całkowitego odliczenia kosztów eksploatacyjnych pojazdu. Niestety, wraz z nadejściem 2019 roku ustawodawca postanowił zmienić przepisy, a nowa rzeczywistość podatkowa okazała się już nie tak korzystna dla przedsiębiorców wykorzystujących samochód osobowy w swojej działalności.

Wraz ze zmianami wchodzącymi w życie na początku 2019 roku zasada ta zmieniła się i obecnie pozwala odliczyć jedynie 75% kosztów eksploatacji w przypadku samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych. Biuro rachunkowe Piaseczno zajmuje się na co dzień tego typu rozliczeniami, dlatego może odciążyć przedsiębiorcę od żmudnych kwestii podatkowych.

Choć przedsiębiorcy wykorzystujący swój samochód jedynie do celów służbowych mogą wprawdzie cały czas zaliczyć do kosztów wydatki związane z eksploatacją pojazdu, także i na nich ustawodawca nałożył dodatkowy obowiązek w postaci ewidencjonowania ponoszonych kosztów eksploatacyjnych.

Jakie zmiany zaszły w przypadku aut nabytych w formie leasingu?

Limit jest różnicowany ze względu na rodzaj pojazdu. Dla samochodów spalinowych wynosi on 150 tysięcy złotych, zaś dla aut z silnikiem elektrycznym maksymalna kwota, którą można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu, wynosi 225 tysięcy złotych. Przed nowelizacją ustawy limit dotyczący odliczenia wydatków związanych z nabyciem pojazdu był wyrażony w euro, zaś obecnie określa się go w złotych polskich. Z nowych przepisów wynika zatem, że przedsiębiorcy, którzy nabędą w leasingu samochód wart więcej niż określone przez ustawodawcę limity, nie będą mogli wliczyć do kosztów uzyskania przychodu całej tej kwoty. Jeśli tak się stanie, kwota ta będzie wyliczana proporcjonalnie do wysokości limitu. Powyższe przepisy dotyczą również tych właścicieli firm, którzy zdecydowali się na wynajem długoterminowy auta wykorzystywanego do celów służbowych.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM