W tym roku nowością zarówno dla małych, jak i średnich przedsiębiorców jest obowiązek wysyłki sprawozdań finansowych w formie elektronicznej. Zmiana dotychczasowego sposobu składania tego dokumentu zaowocowała pojawieniem się licznych wątpliwości i znaków zapytania wśród przedsiębiorców, których obowiązek ten dotyczy.

Jakie problemy rodzi obowiązek elektronicznego składania e-sprawozdań?

Jedną z problematycznych kwestii jest wybór właściwego oprogramowania służącego do sporządzania e-sprawozdań. O ile na rynku usług informatycznych nie brakuje narzędzi spełniających potrzeby małych i średnich firm, o tyle nie należą one do najtańszych, przez co nie są powszechnie dostępne dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów nie zadbało o stosowne udogodnienia dla właścicieli firm spoza sektora finansowego – darmowa aplikacja służąca do wysyłki e-sprawozdań pojawiła się, jako szeroko dostępne rozwiązanie, dopiero w połowie marca. Drugą z najczęściej przywoływanych, a budzących wiele problemów, kwestii jest obowiązek złożenia podpisów przez każdego członka zarządu danej spółki. Komplikacje pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy w zarządzie zasiadają osoby, które nie mają obywatelstwa polskiego, a co za tym idzie, nie mają nadanego numeru PESEL. W takiej sytuacji obowiązuje ich rozpoczęcie procedury nadania tego numeru, następnie uzupełnienie danych w KRS oraz założenie profilu zaufanego. Dopiero po zakończeniu tej procedury możliwe będzie złożenie podpisu, który w świetle obowiązujących przepisów będzie ważny. Biuro rachunkowe Piaseczno może pomóc w dopełnieniu formalności.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw prosi o odstąpienie od kar

Na problemy pojawiające się w związku z koniecznością wypełnienia i odesłania e-sprawozdania zwrócił uwagę Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Docierały do niego liczne sygnały wskazujące na niejasności w zakresie stosowania nowych narzędzi. Adam Abramowicz zaapelował do Minister Finansów i Ministra Sprawiedliwości o to, aby nie nakładać kar na tych przedsiębiorców, którzy w sposób nieprawidłowy wypełnili e-sprawozdania oraz na tych, którzy wysłali je z opóźnieniem.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM